Satılır torpaq 6 sot, Qaradağ r.
📍 Ələt qəsəbəsində torpaq sahəsi satılır!
Ələt ərazisində yerləşən torpaq sahəsi təcili olaraq satışa çıxarılıb.
📄 Sənəd: Bələdiyyə sənədi
📅 Alınma tarixi: 2015-ci il (rəsmi qaydada bələdiyyədən alınıb)
💰 Satış: Təcili
Torpaq sərfəli qiymətə təklif olunur. Real alıcı ilə qiymətdə razılaşmaq mümkündür.
Ətraflı məlumat üçün əlaqə saxlayın
bəli — ekspertlər və bazar məlumatlarına görə Ələt ərazisində torpaq qiymətləri yaxın gələcəkdə çox güman ki, artacaq, amma nə qədər və nə tempi ilə artacağı müxtəlif faktorlardan asılı olacaq.
🔎 Niyə qiymətlər artması gözlənilir?
📈 Böyük infrastruktur layihələri:
Ələt ərazisində yeni hava limanının tikintisi planlaşdırılır. Ekspertlərin fikrincə, belə böyük layihələr torpaq bazarına müsbət təkan verə bilər və torpaq qiymətlərini yüksəldə bilər — bəzi proqnozlarda qiymətlərin 2026-cı ilə qədər və sonra da artması gözlənilir.
🏗️ Azad İqtisadi Zonanın inkişafı:
Ələt Azad İqtisadi Zonasında sənaye, logistika və investisiya layihələrinin genişləndirilməsi planlaşdırılır. Bu da torpaq sahələrinin dəyərinə təsir edən əsas amillərdəndir.
📊 Ekspert proqnozları:
Nəqliyyat və infrastruktur layihələri, eləcə də Bakı şəhərinin bazarına inteqrasiya nəticəsində bəzi ekspertlər Ələt və yaxın bölgələrdə torpaq qiymətlərinin cari bazardan 1.5 dəfə və ya daha çox arta biləcəyini deyirlər.
📍 Azərbaycan ümumi daşınmaz əmlak bazarı:
Ölkədə daşınmaz əmlak baza meyilləri də torpaq qiymətlərinin artmasına təsir edir — 2025-ci ildə daşınmaz əmlak qiymətlərində ümumi artım müşahidə olunub və 2026-da da enməyəcəyi proqnozlaşdırılır.
⚠️ Nəyi nəzərə almaq lazımdır?
Yüksəliş dəqiq faizlə və ya illik temp ilə proqnozlaşdırıla bilməz — bu, layihələrin vaxtında tamamlanmasına, tələbin dəyişməsinə və iqtisadi şərtlərə bağlıdır.
Torpaq növü (tikinti, kənd təsərrüfatı, sənaye) və yerləşmə (mərkəzə yaxınlıq və infrastruktura çıxış) da qiymətlərə böyük təsir göstərir.
Bazar təklif və tələbinin dəyişməsi nəticəsində qiymətlər müxtəlif ola bilər.
📌 Nəticə: Ələtdə torpaq qiymətlərinin gələcəkdə artması ehtimalı yüksək hesab olunur, xüsusilə də infrastruktur layihələri tamamlandıqca və investisiya cəlb olunduqca. Lakin bu artımın konkret tempi və miqdarı bazarın ümumi dinamikasından və ərazidəki inkişaflardan asılı olacaqdır.